Bloki z wielkiej płyty w Warszawie

28 października 2010
By

Jesienią 2008, kiedy ceny osiągnęły apogeum,  metr mieszkania w wielkiej płycie kosztował średnio około 8000 złotych. Najtańsze oferty kosztowały 5600 za metr, najdroższe nawet 20 000. Obecnie średnia cena spadła do 7 600 złotych za metr a najtańsze mieszkania można kupić już za 4500. Nadal wystawiane są oferty powyżej 11000 za metr, szczególnie w Śródmieściu, na Mokotowie i Żoliborzu. Najdroższe mieszkania w płycie są zlokalizowane w Śródmieściu i na Mokotowie. Mimo że oferta jest tu bardzo szeroka; Mokotów to 18% wszystkich ogłoszeń, a Śródmieście 10%; to lokalizacja sprawia, że ceny są zdecydowanie wyższe niż średnie ceny mieszkań w tego typu budynkach czy  też średnia warszawska.

Najtańsze oferty pochodzą z Białołęki, Targówka, Pragi Południe.  Targówek i Praga Południe to dzielnice, w których podaż mieszkań jest stosunkowo duża. Oferty z Targówka stanowią około 6% całości podaży, a z Pragi Południe 13%.

Bloki z wielkiej płyty są i będą znaczną częścią polskiego rynku nieruchomości. Tak dużej ilości mieszkań nie da się „wymazać” z rynku, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę ich lokalizację. Jeśli będziemy mieli do czynienia z kolejnym boomem na rynku to można wręcz przewidywać, że znowu będą sprzedawać się w cenach porównywalnych z mieszkaniami budowanymi w nowoczesnych technologiach.

Marta Kosińska, Ekspert Szybko.pl

Tags: ,