Ceny mieszkań najniższe od 2006 roku

11 marca 2013
By

Luty minął pod znakiem korzystnych zmian na rynku nieruchomości używanych. Pomimo utrzymania się poziomu marży kredytów hipotecznych po raz kolejny spadło ich oprocentowanie. Aktualny obraz rynku wtórnego to także wyjątkowo duża liczba mieszkań na sprzedaż, jednak spadające ceny ofertowe i bogaty wybór nadal nie są wystarczającym impulsem do zakupów. Zachęcają ceny transakcyjne – ich poziom wrócił do poziomu z 2006 roku. Warto więc targować się o mieszkanie, bo na metrze kwadratowym można zaoszczędzić nawet 1 236 zł.

Korzystne zmiany w kredytach hipotecznych

W minionym miesiącu przeciętna marża kredytów w złotych nie uległa zmianie i utrzymała się na poziomie 1,49%. Wbrew pozorom banki w tym czasie dokonywały jednak wielu zmian korzystnych dla kredytobiorców. – Zaobserwowaliśmy aż 5 podwyżek i 4 obniżki marż – twierdzi Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander Advisors. – Największe zmiany wprowadził BOŚ (+0,3 pkt. proc.)
i Alior Bank (+0,25 pkt. proc.).
Choć przeciętna marża się nie zmieniła, to po raz kolejny spadło oprocentowanie kredytów hipotecznych, obecnie wynosi już tylko 5,3% i zapewne jeszcze spadnie poniżej 5%. W ciągu minionych 6 miesięcy dostępna kwota kredytu w złotych wzrosła o 42 tys. zł.

Dobry czas na budowę domu i kupno mieszkania

Wiosna to jeden z najlepszych momentów na zakup działki budowlanej, szczególnie że po zimowej stagnacji. Ceny gruntów budowlanych są bowiem nieco niższe, od 2008 roku potaniały
w niewielkim stopniu w porównaniu z cenami mieszkań. – Aktualny obraz wtórnego rynku nieruchomości to wyjątkowo duża liczba mieszkań na sprzedaż – o 30% a nawet 50% większa niż przed rokiem i ceny o 9% niższe niż w lutym 2012 – twierdzi Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl.
Spadające ceny i ich bogaty wybór nadal nie są jednak wystarczającym impulsem do zakupów. Zastój na rynku nieruchomości dotyczy wszystkich jego segmentów. Należy zatem pamiętać
o możliwości negocjacji cen, która przy zakupie gruntów może być nie mniejsza niż w przypadku mieszkań czy domów.

Ceny transakcyjne na poziomie obserwowanym w 2006 roku.

Uwzględniając inflację obecne ceny mieszkań znajdują się na poziomie sprzed szczytu cenowego szaleństwa. – W pięciu na siedem analizowanych miast ceny transakcyjne są wyższe od notowania sprzed miesiąca – twierdzi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse & Partnerzy S.A. – Najwyższe różnice, bo aż o 6,4 proc. odnotowujemy w Poznaniu. Następnymi dwoma miastami, w których ceny używanych mieszkań drgnęły w górę są Warszawa i Gdańsk (kolejno 1,9 i 1,5 proc.). Najmniejsze metraże w transakcjach tym razem nie pojawiają się w Gdyni (49,4 m kw.). We wszystkich miastach popyt skupia się na grupie mieszkań o metrażach do 65 m kw. Większe mieszkania, choć pojawiają się w tym roku częściej na listach transakcyjnych, nadal bardzo długo czekają na nowego właściciela.

 

*** – ***

 

RAPORT szybko.pl i Expandera – marzec 2013 jest do pobrania w formacie PDF

Aby otworzyć plik PDF potrzebujesz odpowiedniego oprogramowania ADOBE, do pobrania ze strony: PDF reader