Coraz mniej tanich mieszkań

6 marca 2010
By

Raport Szybko.pl i Expandera - luty 2010

Mimo spadku średnich cen nieruchomości, na lokalnych rynkach, nie przybyło mieszkań w najniższych przedziałach cenowych. W Warszawie mieszkania w cenie do 6 tys. za metr w lutym 2009 stanowiły około 1% oferty, teraz jest to zaledwie 0,3%. W Krakowie w tym segmencie cenowym w zeszłym roku mieściła się niemal ¼ wszystkich ofert, obecnie jest to 13,6%. We Wrocławiu w ubiegłym roku do 6 tys. za metr żądali właściciele prawie 29% mieszkań, teraz udział ten spadł do 8%. Jest to kolejny sygnał potwierdzający zahamowanie spadków cen. Właściciele coraz rzadziej decydują się na znaczne obniżki licząc na wzrost popytu na mieszkania. Z drugiej strony zmieniła się również jakość mieszkań oferowanych na rynku wtórnym. Spada udział lokali starych, nadających się do generalnego remontu na rzecz mieszkań budowanych w ostatnich dziesięciu, dwudziestu latach (stanowią one odpowiednio 30,5% i 15,7% wszystkich ofert).

We Wrocławiu, Poznaniu, Gdyni i Sopocie średnie ceny mieszkań w lutym 2010 roku są wyższe w porównaniu ze styczniem. Najmniej wzrosła średnia w Poznaniu, o zaledwie 0,3%, a najbardziej we Wrocławiu o niemal 3%. W Krakowie i Warszawie mamy do czynienia z niewielką 10-20 złotową obniżką ceny za metr kwadratowy, natomiast w Gdańsku średnia cena metra mieszkania na rynku wtórnym jest niższa o 60 złotych niż w styczniu. Wskaźnik zmiany średniej ceny dla wszystkich 7 miast po raz kolejny jest dodatni, wynosi 0,8% i jest dwukrotnie wyższy niż w styczniu.

W lutym 2009 średnia cena metra kwadratowego mieszkania z rynku wtórnego spadła o 1,2% w Olsztynie i 2,2% w Opolu. W pozostałych miastach wzrosła  od 0,9% w Toruniu do aż 4% w Katowicach.

*** – ***

RAPORT Szybko.pl i Expandera – luty 2010 jest do pobrania w formacie PDF

Aby otworzyć plik PDF potrzebujesz odpowiedniego oprogramowania ADOBE, do pobrania ze strony: PDF reader

Tags: