Darmowe mieszkanie dla studenta?

22 sierpnia 2010
By

Kupno 3-pokojowego mieszkania dla dziecka-studenta jest bardziej opłacalne niż wynajem, jeśli pozostałe dwa pokoje udostępnimy innym studentom. W przypadku Wrocławia, jeśli rodzice zaciągną kredyt w euro, to przychody z wynajmu 2 pokoi pokryją wysokość raty i dadzą jeszcze 167 zł  nadwyżki.

Część rodziców, których dzieci w październiku rozpoczną studia, stoi przed trudną decyzją finansową. Zastanawiają się czy dla swojego świeżo upieczonego studenta kupić mieszkanie, czy też będzie on musiał zadowolić się wynajętym lokum. Preferowane jest zwykle to pierwsze rozwiązanie, ale duży wpływ na ostateczna decyzję mają oczywiście koszty.

W przypadku decyzji o zakupie mieszkania rata kredytu zwykle jest wyższa niż koszt najmu, chyba że rodzice dysponują wysokim wkładem własnym.  Z drugiej jednak strony, jeśli będzie to duże mieszkanie, w którym zamieszkają inni studenci płacący za wynajem, to inwestycja może się opłacać. Zaletą tego rozwiązania jest również to, że stajemy się właścicielem mieszkania, w którym po studniach nasze dorosłe dziecko może założyć rodzinę.

Jarosław Sadowski, Analityk Expander Advisors SP. z o.o.

Całość analizy do pobrania:

Raport Szybko.pl i Expandera – Darmowe mieszkanie dla studenta

Tags: ,