Łódź – miasto wyjątkowe

25 października 2011
By

Niewysokie ceny

Łódź jest trzecim pod względem liczby mieszkańców miastem w Polsce. Mimo to rynek nieruchomości nie przypomina ani trochę tego co dzieje się w Warszawie, Krakowie czy we Wrocławiu.

Aktualna średnia cena ofertowa mieszkania z rynku wtórnego to 3970 złotych za metr kwadratowy czyli jedynie 48% ceny w stolicy i 57% ceny krakowskiej. Obok Katowic jest to najniższa stawka wśród 15 największych polskich miast. Warto dodać, że najwyższy odnotowany w Łodzi poziom średniej ceny na rynku wtórnym, oscylował wokół 4700 złotych za metr (marzec 2007), co oznacza, iż od tego czasu nastąpiła 18% obniżka.

Źródło: www.szybko.pl

Co, gdzie i za ile?

W ofercie mieszkań z rynku wtórnego 53,4% stanowią mieszkania w cenie do 4 tysięcy złotych za metr. W przeciwieństwie do innych dużych miast, w Łodzi można znaleźć i kupić mieszkanie za mniej niż 3 tysiące za metr. Takie oferty to ponad 7% wszystkich ogłoszeń zamieszczonych w serwisie www.szybko.pl.

Wskaźnik w IV kwartale 2011, kwalifikujący mieszkania z rynku wtórnego do programu „Rodzina na swoim”, wynosi 3730,80 złotych. Oznacza to, że Łódź jest jednym z niewielu miast, gdzie można mówić o dalszym, realnym funkcjonowaniu programu.

Dzielnicami, gdzie można znaleźć najtańsze oferty są Polesie i Górna. Mieszkania na Polesiu są tańsze nawet o 500 złotych niż w Śródmieściu i na Widzewie.

Struktura cenowa podaży

Źródło: www.szybko.pl

Średnie ceny ofertowe w X 2011

Źródło: www.szybko.pl

Specyfika łódzkiego rynku – kamienice i lofty

Łódź jest prawdopodobnie największym rynkiem kamienic w Polsce. W pozostałych miastach udział kamienic w całości podaży wynosi najwyżej kilkanaście procent, podczas gdy w Łodzi jest to ponad 36% wszystkich mieszkań sprzedawanych na rynku wtórnym. W Łodzi można  znaleźć zarówno wiele ciekawych, zabytkowych i niedawno odrestaurowanych obiektów jak i budynki robotnicze.

Zazwyczaj ceny mieszkań w kamienicach przewyższają średnią cenę w danym mieście, a tego typu nieruchomości należą do najbardziej pożądanych. Fakt, iż w Łodzi duży udział kamienic w rynku nieruchomości nie wpływa na wzrost średnich cen, można tłumaczyć zarówno ich pierwotnym przeznaczeniem i standardem jak i stanem obecnym. Były to przede wszystkim budynki przemysłowe lub przeznaczone dla robotników, a więc odbiegające od standardu mieszczańskich kamienic w Warszawie, Gdańsku czy Krakowie. Aktualnie tylko część kamienic miała szczęście znaleźć się we właściwych rękach i zostać odnowionych, a przeważająca część nadal wymaga kosztowych i skomplikowanych remontów (ze względu na status zabytków).

Źródło: www.szybko.pl