Pierwsze od kilkunastu miesięcy wzrosty cen mieszkań

6 lipca 2009
By

Czerwiec 2009 - ceny mieszkań i działek - Raport Szybko.pl i Expandera

Czerwiec 2009 roku może się okazać ważnym momentem dla rynku nieruchomości. Po kilkunastu miesiącach spadków cen w większości polskich miast mamy do czynienia z ich stabilizacją, a w niektórych przypadkach nawet wzrostem w stosunku do poprzedniego miesiąca – Na rynku kredytów hipotecznych słowo „stabilizacja” też jest uzasadnione. Oprocentowanie kredytów w złotych, frankach i euro jest jednak niższe niż przed miesiącem.

Aż w dziesięciu na 15 ujętych w raporcie miast średnia cena metra kwadratowego była w czerwcu zbliżona, bądź wyższa niż maju. W przypadku Olsztyna czy Sopotu miał miejsce wzrost odpowiednio o 3,4% i 3%. W stosunku rocznym ceny spadły we wszystkich badanych miastach. Skala spadku wynosi od 1,1% dla Lublina do 10,23% dla Krakowa. Drugi kwartał 2009 roku zakończył się ujemnym bilansem dla dziewięciu miast, a w sześciu lokalizacjach ceny wzrosły: od 0,3% w Krakowie do 2,4% w Lublinie.

Droższe działki

Działki budowlane o powierzchni do 5 tys. metrów kwadratowych w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu są droższe o kilka punktów procentowych w porównaniu z pierwszym kwartałem 2009 roku, ale również droższe niż przed rokiem.  Ograniczenie fali spadków cen mieszkań i ziemi może zwiastować ożywienie na rynku. Tendencja musi jednak utrzymać się przez najbliższe 3-4 miesiące, aby wykluczyć wpływ sezonowego ożywienia.

Raport Szybko.pl i Expandera – czerwiec 2009

Tags: ,