Podsumowanie roku 2010 na wtórnym rynku nieruchomości

23 grudnia 2010
By

W 2010 roku w 15 polskich miastach średnia cena ofertowa metra mieszkania na rynku wtórnym wzrosła o 2,6%, czyli  o poziom zbliżony do poziomu inflacji. Nie we wszystkich miastach ceny pozostały na poziomie zbliżonym do zeszłorocznego. W Olsztynie, w grudniu 2010 metr, mieszkania jest tańczy o 4,5% niż przed rokiem, w Szczecinie i Toruniu o 1,3%, a w Katowicach o 0,8%. Na drugim biegunie znajdują się Wrocław i Łódź z ponad 7% wzrostem ceny ofertowej na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy, ale też Białystok czy Lublin, gdzie ceny są wyższe o odpowiednio 5,7% i 5,3%.

Jeśli rok 2009 można było uznać za rok marazmu czy kryzysu na rynku nieruchomości, to do 2010 bardziej pasuje określenie stabilizacja. Podaż mieszkań na rynku wtórnym utrzymuje się nadal na wysokim poziomie, w serwisie www.szybko.pl było to średnio 60 tysięcy dostępnych ofert sprzedaży miesięcznie. Z drugiej jednak strony w ciągu mijającego roku banki modyfikowały swoją politykę kredytową: spadały marże, pojawiały się atrakcyjne promocje, obniżały się wymogi dotyczące minimalnego wkładu własnego. W 2010 nadal, bez obostrzeń funkcjonował program „Rodzina na swoim”, przy czym wskaźniki cenowe kwalifikujące mieszkania do objęcia programem wzrosły. Ten łatwiejszy, w porównaniu z 2009 rokiem, dostęp do kredytów stymulował popyt.

Nie mieliśmy jednak do czynienia z raptownymi skokami popytu, spowodowanymi zapowiedzią zmian w polityce kredytowej czy też ograniczeniami planowanymi dla programu „Rodzina na swoim”. Można pokusić się o stwierdzenie, że Polacy wyciągnęli wnioski z sytuacji, która miała miejsce na zachodnioeuropejskich i amerykańskim rynku nieruchomości i nie podejmują pochopnych decyzji na fali optymizmu czy też obawy przed nadchodzącą zmianą.

Również właściciele mieszkań wystawionych na sprzedaż wykazują się większym realizmem jeśli chodzi o oczekiwania finansowe. W porównaniu z 2009 roku, obecnie już na etapie oferty, ceny obniżane są  zdecydowanie częściej i w większym stopniu. W 2009 ceny były obniżane w co dwudziestym ogłoszeniu (5%), podczas gdy w mijającym roku aż 14% sprzedających zmniejszyło cenę pierwotną.

*** – ***

Raport Szybko.pl i Expandera – podsumowanie 2010 jest do pobrania w formacie PDF

Aby otworzyć plik PDF potrzebujesz odpowiedniego oprogramowania ADOBE, do pobrania ze strony: PDF reader