Podsumowanie roku 2013 na rynku nieruchomości i prognozy na 2014

17 stycznia 2014
By

Andrzej Oślizło, Prezes Zarządu Expander Advisors: Rok 2013 był przełomowy dla rynku nieruchomości i kredytów hipotecznych. Niskie ceny mieszkań oraz rekordowo tanie kredyty przełożyły się na wzrost sprzedaży. Pod koniec roku popyt skutecznie podniosły również nadchodzące zmiany w Rekomendacji S. Znaczenie miało też bardzo niskie oprocentowanie lokat, które skłoniło inwestorów do lokowania kapitału na rynku nieruchomości.

Mariusz Kania, Prezes Zarządu Metrohouse: Do klientów wspierających się kredytem przy zakupie mieszkań dołączyli klienci deklarujący zakup inwestycyjny. Byli to zazwyczaj inwestorzy „z potrzeby chwili”, będący następstwem spadków oprocentowania depozytów bankowych. Szacujemy, że średnio 20 proc. klientów rynku wtórnego nie wspierało się w zakupach kredytem.

Andrzej Oślizło, Expander Advisors: Wiele wskazuje na to, że 2014 r. również będzie można podzielić na dwie, różniące się od siebie, części. Początkowo poprawiająca się sytuacja gospodarcza i start programu Mieszkanie dla Młodych będą stymulować popyt na mieszkania. Pod koniec roku mogą jednak zacząć rosnąć stopy procentowe. Jeśli dodatkowo banki będą nadal podwyższały marże, to połączenie tych elementów może ograniczyć dostępność kredytów mieszkaniowych. 

Mariusz Kania, Metrohouse: O tym, czy wzrosty cen  na dłużej zagoszczą na rynku zdecyduje wiele czynników, m.in. popularność nowego programu Mieszkanie dla Młodych. W I kw. br. roku limity cenowe ustalone dla programu nie przyczynią się do szerszego boomu na zakup mieszkań z rynku pierwotnego z dopłatami. Jednak każde podnoszenie wskaźników, a więc dostępności mieszkań z dopłatą, może mieć następstwa dla kształtowania się popytu na używane mieszkania, a co za tym idzie także na ich ceny.