Prognozy na 2011: ceny mieszkań na rynku wtórnym

1 stycznia 2011
By

Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem dla wtórnego rynku nieruchomości będą nieznaczne obniżki cen średnich. Z pewnością ograniczenie programu „Rodzina na swoim” do rynku pierwotnego ograniczy popyt na rynku wtórnym, co może przełożyć się na obniżki cen. Dodatkowo kolejne  ograniczenia w dostępie do kredytów walutowych również wpłyną na zmniejszenie liczby kupujących, a następnie spadki cen

Jednak dane z 2010, szczególnie zaś zupełnie odmienny kierunek zmian cen w takich miastach  jak Białystok i Olsztyn, czy Łódź i Szczecin wskazują na to, iż możemy się spodziewać różnorodnych scenariuszy, w zależności od lokalnych uwarunkowań.

WARSZAWA – spadek do 5% w ciągu 6 miesięcy


Średnia cena ofertowa w grudniu 2010 wynosi 8500 złotych i jest 2,8% wyższa niż w grudniu 2009. Średnia miesięczna zmiana w ciągu ostatnich 12 miesięcy wynosi +0,27 punktu procentowego. Odnotowany w skali roku wzrost średniej ceny ofertowej nastąpił  przede wszystkim w okresie wiosennym i letnim, ale już jesienią nastąpiły spadki średnich cen ofertowych. Biorąc pod uwagę dane historyczne, zmiany w dostępie do kredytów, które nastąpią  w najbliższych miesiącach oraz dużą podaż na warszawskim rynku nieruchomości, możemy spodziewać się spadku cen najbliższym półroczu rzędu 4,7-5%.

WROCŁAW – spadek do 5% w ciągu 6 miesięcy

Wrocław zakończył rok 2010 ze średnią ceną na poziomie 6740 złotych za metr kwadratowy i najwyższym wśród analizowanych miast 7% wzrostem cen średnich. Także w przypadku Wrocławia, w ciągu roku miały miejsce znaczne wahania cen: w marcu, lipcu, sierpniu i listopadzie odnotowane zostały zauważalne obniżki. Prawdopodobna prognoza na najbliższe 6 miesięcy to spadek średnich cen do 5%.

KRAKÓW – spadek rzędu 2,6% w ciągu 6 miesięcy


W Krakowie w skali roku średnia cena wzrosła o 3%, ale w ciągu ostatnich 3 miesięcy mieliśmy do czynienia ze spadkami. Najbardziej prawdopodobny scenariusz na najbliższe miesiące w Krakowie to nieznaczny spadek cen średnich rzędu 2,6% w najbliższym półroczu.

POZNAŃ – wzrost rzędu 4% w ciągu 6 miesięcy


W Poznaniu ceny należą do najbardziej stabilnych w porównaniu z pozostałymi miastami. W ciągu 2010 roku wzrosły o 1,6%, przy czym dominowały miesiące z tendencją wzrostową. Takiego rozwoju sytuacji można się również spodziewać w najbliższych miesiącach. Prognoza dla Poznania wynosi +4% w ciągu pół roku.

GDAŃSK – stabilnie, ewentualny spadek rzędu 0,7% w ciągu pół roku

Średnia cena w Gdańsku w ostatnim roku wzrosła tylko o 1,1%, jednak w ciągu ostatnich miesięcy dominowały obniżki, stąd prognoza na najbliższe pół roku przewiduje spadek, ale jedynie rzędu 0,7 punktu procentowego.

GDYNIA – wzrost rzędu 1-2% w ciągu 6 miesięcy

Średnia cena metra mieszkania na rynku wtórnym w Gdyni, w ciągu roku, oscylowała wokół poziomu 6300 złotych za metr kwadratowy. W grudniu 2010 wynosi 6390 złotych za metr i jest wyższa o 1,6% niż przed rokiem. Stabilny poziom cen, z lekką tendencją wzrostową pozwala na prognozowanie nieznacznego wzrostu, rzędu 1-2% w najbliższym półroczu.

LUBLIN – wzrost rzędu 1-2% w ciągu 6 miesięcy

W Lublinie w ciągu ostatnich 12 miesięcy średnia cena wzrosła o 5,3%, a ceny rosły niezmiennie od czerwca 2010. Ten utrzymujący się od kilku miesięcy trend ma szansę na kontynuację, choć prognozowany na następnych 6 miesięcy wzrost jest niewielki – rzędu 1-2%.

OPOLE – bez zmian


W Opolu grudniowa cena metra kwadratowego mieszkania na rynku wtórnym wyniosła 4350 złotych i była  3% wyższa niż przed rokiem. W ciągu roku ulegała jednak dużym wahaniom, na przemian rosnąc i spadając. Statystyczna prognoza przewiduje że za 6 miesięcy cena będzie utrzymywała się na obecnym poziomie.

Marta Kosińska

Ekspert serwisu www.szybko.pl