Studencki rynek najmu w sierpniu 2011

31 sierpnia 2011
By

Budżet niezbędny studentowi

Z ankiety, przeprowadzonej wśród studentów poszukujących mieszkań do wynajęcia za pomocą serwisu www.szybko.pl, wynika że 59% przeznacza na wynajem mieszkania od 300 do 700 złotych miesięcznie. Na co stać studenta dysponującego takim budżetem?

W żadnym z dużych polskich miast nie ma szans na samodzielne wynajęcie kawalerki za 700 złotych miesięcznie. Najtańsze mieszkania do wynajęcia znajdziemy w Bydgoszczy, Toruniu i Olsztynie. Kawalerkę w Bydgoszczy można wynająć za około 780 złotych miesięcznie, czyli nieco ponad połowę kosztów wynajmu takiego samego mieszkania w Warszawie.

Najdroższą lokalizacją tradycyjnie pozostaje Warszawa, na kolejnym miejscu plasuje się Wrocław a następnie Kraków.

Dobrą wiadomością dla studentów, poszukujących mieszkań do wynajęcia, jest brak znaczących wzrostów kosztów w porównaniu z ubiegłym rokiem. Średnie koszty liczone dla 13 polskich miast są nawet nieco niższe niż przed rokiem: koszt wynajęcia kawalerki o 2%, mieszkania 2 pokojowego o 3% i 3 pokojowego również o 2%. Miasta, w których spadki kosztów wynajmu są najwyższe to: Łódź, Olsztyn i Bydgoszcz. Jedynym miejscem, gdzie koszty wynajmu nie spadły jest Warszawa.

źródło: www.szybko.pl