Mimo stabilizacji w Katowicach ceny ciągle o 26% wyższe niż przed rokiem

10 kwietnia 2008
By

Stabilizacja na większości lokalnych rynków nieruchomości w I kwartale 2008

10 edycja Raportu powstała przy współudziale Expandera – największego w Polsce niezależnego doradcy finansowego. Po raz pierwszy częścią raportu jest opis dostępności i oprocentowania kredytów hipotecznych przygotowany przez analityków Expandera. W przypadku I kwartału 2008 bazą do powstania analizy było ponad 48 tys. ogłoszeń z całej Polski.

Patrząc jedynie na liczby i wskaźniki procentowych zmian cen na wtórnym rynku nieruchomości można by powiedzieć, że na od marca 2007 niewiele się działo. W Krakowie średnia cena metra kwadratowego spadła o 29 złotych, czyli 0,4%, we Wrocławiu wzrosła o 2,3%, w Warszawie o 5,5%, w Poznaniu o 5,9%. W porównaniu z rokiem 2006, kiedy mieszkania drożały nawet po kilkanaście procent miesięcznie, taką skalę wzrostów cen w ciągu 12 miesięcy można uznać za niewielką. Porównywalne z okresem hossy z 2006 są jedynie wskaźniki dotyczące Katowic, gdzie średnia cena od marca 2007 wzrosła o 26,5%.

Wbrew pozorom niewielkie zmiany wskaźników są jednak przejawem tego jak bardzo zmieniła się sytuacja na rynku. Od około 6 miesięcy mamy do czynienia z procesem stabilizowania się cen. Należy to nazwać stabilizacją, a nie tendencją spadkową, ponieważ ceny ulegają fluktuacjom, które można porównać do sinusoidy o niewielkiej amplitudzie lub bardziej prozaicznie do dziecinnej huśtawki. Po jednym, dwóch miesiącach nieznacznych spadków następuje odbicie i cykl się powtarza. Skutkiem tego ceny w chwili obecnej utrzymują się na poziomie porównywalnym z grudniem 2007.

RAPORT SZYBKO.PL&EXPANDERA_I KWARTAL 2008

Tags: ,