Większe zapotrzebowanie na mieszkania do wynajęcia

13 marca 2009
By

Rosnące koszty wynajmu

O wzroście popytu na mieszkania do wynajęcia świadczy skrócenie czasu prezentacji oferty w serwisie. Średni czas, w którym można znaleźć najemcę już w styczniu 2009 był zauważalnie krótszy niż przed rokiem, a w lutym we wszystkich miastach poza Gdańskiem uległ dalszym radykalnym redukcjom.

Obecne koszty wynajmu są w większości lokalizacji wyższe niż przed rokiem. Znaczny wzrost – o 10,4% – miał miejsce jedynie w Poznaniu, a średnio o 5% wzrosły koszty wynajmu w Katowicach. W Warszawie średni wzrost kosztów wynajmu wyniósł 3,8%. W przypadku Krakowa średni wzrost był jeszcze niższy o 1,3%, przy czym kawalerkę można wynająć za cenę porównywalną jak przed rokiem, mieszkania dwupokojowe są wręcz tańsze, a najbardziej podrożał wynajem mieszkań większych 3 i 4 pokojowych. W Poznaniu koszty wynajmu w zasadzie nie uległy zmianie, a we Wrocławiu wręcz spadły.

Kiedy natomiast porównujemy dane lutowe ze styczniowymi widoczne są obniżki czynszów za wynajem. Średnio o 13% taniej jest w Krakowie, o 8,5% w Katowicach i o prawie 5% w Warszawie. Kawalerki można wynająć o 3% taniej niż miesiąc temu, mieszkania 2 pokojowe i 3 pokojowe o 6% taniej.

Całość komentarza:

Koszty wynajmu luty 2009

Tags: