Zimowy wynajem – konieczność a może okazja?

31 stycznia 2011
By

Sesja, koniec semestru i czas na zmiany

Styczeń i luty to okres, kiedy kończy się semestr. Dla studentów jest to okazja do zmian, także jeśli chodzi o zakwaterowanie. Ponieważ obecnie studia odbywają się w systemie semestralnym, a nie rocznym, pewna grupa może właśnie w styczniu rozpoczynać zajęcia i szukać mieszkań. Z drugiej strony po kilku miesiącach może się okazać, że współlokatorzy kompletnie do siebie nie pasują, lokalizacja jest nietrafiona a dojazdy zajmują zdecydowanie za dużo czasu. Nierzadko budżet studencki okazuje się zbyt szczupły na dane lokum lub też właściciel jest wyjątkowo uciążliwy. W efekcie w styczniu i lutym mamy nieznaczne ożywienie rynku wynajmu.

Aktualnie, zdecydowanie łatwiej jest o znalezienie mieszkania w dobrej lokalizacji i cenie niż we wrześniu. Ofert jest co prawda o 20-30% mniej niż w okresie IX-X, to jednak grupa, poszukująca mieszkań do wynajęcia, jest nawet kilkukrotnie mniejsza niż w szczycie sezonu. Dodatkowo w ciągu ostatnich 2-3 lat pula mieszkań przeznaczanych na wynajem stale się zwiększa, więc nie ma problemu z tym, że po szczycie sezonu pozostają tylko mało atrakcyjne oferty.

W styczniu 2011 ilość ofert wynajmu w szybko.pl przedstawia się następująco:

Mieszkania         Stancje

Warszawa                   4 327                     381

Wrocław                      851                         175

Kraków                        1 307                     93

Gdańsk                        474                          35

Katowice                    177                          38

Można oszczędzić, ale nie za wszelką cenę…

Obecnie w większości miast średnie koszty wynajmu są nieznacznie niższe niż w sierpniu czy we wrześniu. Spadły przede wszystkim, w przypadku popularnych wśród studentów, mieszkań dwupokojowych: o około 2% w Warszawie, Poznaniu, Krakowie i prawie 5% w Katowicach . Spadki średnich oznaczają, że na rynku pojawiła się większa liczba ofert w najniższych cenach, można również trafić na okazje, które nie zdarzają się latem. Szukając okazji należy jednak kierować się zdrowym rozsądkiem i pamiętać że nierealny jest wynajem za połowę stawki rynkowej. Aby nie paść ofiarą oszustwa należy zawsze kierować się następującymi zasadami:

Jeśli korzystamy z usług pośrednika – podpisywać z nim umowę i precyzyjnie zapoznać się z jej treścią

  • Sprawdzać czy osoba, która wynajmuje nieruchomość jest jej właścicielem oraz autentyczności dokumentów, którymi posługuje się właściciel
  • Zawierać umowę najmu z właścicielem. Ureguluje ona zasady wynajmu i będzie podstawą dochodzenia roszczeń na drodze sądowej
  • Spisać protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania i stan liczników.

Średnie koszty wynajmu mieszkań.  Źródło: www.szybko.pl

Tags: ,