Akcje deweloperów na rozdrożu

5 czerwca 2009
By

Maj 2009 - Komentarz analityków Expandera

Od tegorocznego szczytu akcje deweloperów potaniały na warszawskim parkiecie o ponad jedną dziesiątą. Znalazły się wyraźnie na rozdrożu. Słabnięcie walorów spółek z branży nieruchomościowej na świecie, które do tej pory były prawie doskonałym punktem odniesienia dla naszych papierów, jest złym znakiem na przyszłość

Wiosną tego roku papiery deweloperów były jednymi z liderów zwyżek. Od połowy maja indeks WIG-Deweloperzy zachowuje się podobnie, jak cały rynek, mierzony indeksem WIG – stoi w miejscu. Takie zachowanie sugeruje większe niż w poprzednich miesiącach uzależnienie notowań walorów deweloperów od kondycji całego rynku akcji. Jednocześnie musimy mieć świadomość, że w tej branży do tej pory w ograniczonym stopniu załamanie koniunktury znalazło odbicie w wynikach finansowych. Z tego punktu widzenia kolejne kwartały będą stały pod znakiem złych wiadomości. Marże będą się pogarszać, koszty finansowe zwiększać, a skala działania maleć. Przeszło 100-proc. zwyżka notowań papierów deweloperów, jaka nastąpiła na wiosnę tego roku, można więc raczej tłumaczyć skalę wcześniejszej wyprzedaży, która sprowadziła notowania o 80% w dół od rekordowego poziomu, niż realną poprawą perspektyw tej branży. Równocześnie dotychczasowe odbicie cen walorów deweloperów na tle ich przeceny nie wydaje się zbyt duża, bo straty wciąż sięgają dwóch trzecich, licząc od szczytu.

Nie można się jednak rekordowego poziomu traktować jako punkt odniesienia, gdyż wiadomo, że w tamtym czasie akcje na giełdzie, a w szczególności deweloperów, były bardzo mocno przewartościowane. Adekwatnym porównaniem do ich obecnej sytuacji może być zachowanie indeksu Nasdaq po pęknięciu bańki internetowej. Mimo, że od ustanowienia rekordu na rynku technologicznym upłynęło już ponad 9 lat, to wciąż nie udało się zbliżyć do szczytu w najlepszym momencie na więcej niż 45%. Obecnie Nasdaq jest dwie trzecie poniżej rekordu.

Równocześnie na świecie wciąż nie widać wyraźnych oznak przezwyciężania kryzysu na rynku nieruchomości. W efekcie akcje spółek z nim powiązanych w ostatnim czasie znów tracą. Indeks Global Property Research, w którego skład wchodzi 250 największych firm świata z tej branży, stracił od I połowy maja już ponad 16%. Biorąc pod uwagę mniejszą skalę wcześniejszego wzrostu obecna różnica między tym indeksem a naszym WIG-Deweloperzy stała się znaczna. To zaś tworzy presję podażową na rynku walorów spółek deweloperskich notowanych na warszawskiej giełdzie.

Do niekorzystnych wniosków skłania również analiza wykresu indeksu WIG-Deweloperzy. Widać na nim formację głowy z ramionami, zapowiadającą spadek przynajmniej do 1740 pkt z obecnych ponad 2 tys. pkt. Odwrócenie trendu wzrostowego zapowiada również obecna na MACD, popularnym wskaźniku kierunku i siły trendu, negatywna dywergencja.